Studiowanie w Wielkiej Brytanii - praktyczne informacje

Państwo: Wielka Brytania
Ludność (mln): 64,8 (2015)
Pow. (km2): 248528 (2016)
Język urzędowy: angielski
Waluta: funt (GBP)
Nr kier.: +44
Liczba użytk. Internetu (mln): 57
Liczba studentów: 2,35 mln (2014)
% studentów w populacji 20-24: 24,2 (2014)
Kobiety na studiach do liczby ogółem (%): 56 (2014)
Liczba studentów - studia I stopnia: 1,53 mln (2014)
Liczba studentów - studia magisterskie: 423 tys. (2014)
Liczba studentów - studia doktoranckie: 111 tys. (2014)
Koszt studiów I stopnia (w euro za rok): do 10567 funtów, średnio 10218 funtów (2016/17)
Koszt studiów magisterskich II stopnia (w euro za rok): średnio wyniósł ok. 4839 funtów (2016/17)

Uczelnie

Uczelnie w Wielkiej Brytanii mają najlepsza renomę w Europie i są jedne z najlepszych na świecie.
Podział uczelni jest prosty - są to uniwersytety i uczelnie typu college.

Prezentacje brytyjskich uniwersytetów
Prezentacje brytyjskich colleges

Więcej informacji:
www.unistats.com
Universities & Colleges Admissions Service

Rekrutacja

Podstawą jest zdana matura. Rekrutację na zdecydowaną większość kierunków na studiach I stopnia prowadzi UCAS, który przyznaje kandydatom punkty, biorąc pod uwagę wcześniejsze dokonania. Uczelnie wyższe są jednak instytucjami autonomicznymi i każda z nich samodzielnie określa swą politykę i warunki przyjęć na studia. Są nawet takie, które nie korzystają z przelicznika UCAS i wymagają podania konkretnych ocen ze świadectwa szkoły średniej. W trakcie rekrutacji kandydaci mogą wybrać maksymalnie pięć kierunków, na które chcieliby się dostać. Uwaga, aplikacja online jest płatna.

Egzaminy na studia

Egzaminy są rzadko przeprowadzane. O przyjęciu decydują zwykle oceny na świadectwie maturalnym i ewentualnie rozmowa kwalifikacyjna.

Język

Wymagany jest język angielski of course. Stosowne certyfikaty potwierdzające znajomość języka można bez problemu zdobyć w Polsce: uczelnie honorują m.in. dokumenty IELTS, TOEFL i certyfikaty Cambridge. Dokładne wymagania – m.in. liczba punktów zdobytych w trakcie egzaminów certyfikujących – znaleźć można na stronach internetowych szkół oraz na stronie UCAS.

Lista egzaminów językowych - język angielski


Pobyt - formalności

Do 23 czerwca 2016 Jako obywatel Unii Europejskiej potrzebowałeś tylko dowodu osobistego lub paszportu, by wjechać na terytorium Wielkiej Brytanii. Natomiast od kiedy Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii sytuacja może się zmienić. Oczywiście potrwa to pewnie trochę. Może się tez okazać, że nic się nie zmieni w tym zakresie.
Do tej pory możesz przebywać na Wyspach tak długo, jak zechcesz. Ale możesz też złożyć wniosek o potwierdzenie prawa pobytu (registration certificate).

Czesne

Anglia

• Studia I stopnia stacjonarne
Uczelnie decydują o wysokości czesnego, gdzie maksymalna stawka w przypadku studiów I stopnia (undergraduate) może wynieść 9000 funtów za rok nauki w przypadku studiów dziennych (full-time) oraz 6750 funtów w przypadku studiów dziennych w uczelniach prywatnych i uczelniach typu college. Niestety, brytyjskie uczelnie w większości przypadków ustalają maksymalna stawkę. W roku akademickim 2015/16 aż 76% instytucji tak właśnie zrobiło. Średni koszt 3-letnich studiów wyniósł 26 tys. funtów czyli ponad 100 tys. zł. A to tylko czesne. Od roku 2017/18 maksymalna kwota 9000 funtów zostanie podwyższona ze względu na inflację.

• Studia I stopnia, niestacjonarne
Maksymalną wysokość czesnego uczelnie mogą ustalić na 9000 funtów.

• studia II stopnia
W tym przypadku jest bardzo różnie. Najczęstsza opłata za rok nauki w roku akademickim 2016/17 była na poziomie ok. 4 tys. funtów.

Walia
Zasady są podobne jak w Anglii z tym, że średnia opłata za rok studiów jest mniejsza i wynosi ok. 4 tys. funtów za studia I stopnia w systemie stacjonarnym.

Irlandia Północna
Zasady podobne jak w Anglii. Jednak są uczelnie, w których maksymalna kwota za rok studiów jest mniejsza i wynosi 3 925 funtów za rok nauki na studiach I stopnia w systemie stacjonarnym.

Szkocja
Najciekawsza sytuacja jest w Szkocji. Studenci z Anglii, Walii i Irlandii Północnej muszą płacić tyle co u siebie czyli, np. w przypadku studiów I stopnia stacjonarnych max. 9000 funtów za rok.
Natomiast studenci ze Szkocji i krajów UE są traktowani ulgowo, ich czesne wynosi maksymalnie 2137 funtów (w przypadku studiów I stopnia stacjonarnych). Koszt studiów niestacjonarnych jest nieuregulowany ale jest mniej więcej proporcjonalny do studiów dziennych.
Koszt studiów II stopnia, to około 4818 funtów za rok.

https://www.gov.uk/student-finance
United Kingdom - student fees and grants

Zakwaterowanie, utrzymanie

Najtaniej jest oczywiście poszukać miejsca do spania w domach akademickich – miesięcznie za pokój o stosunkowo wysokim standardzie zapłacisz ok. 300-500 funtów. Jeśli uczelnia nie dysponuje akademikiem, to często pomaga znaleźć pokój u angielskiej rodziny (koszt 50-100 funtów tygodniowo). Możesz tez szukać mieszkania na własną rękę, m.in. przez uczelniane biuro zakwaterowania – Housing Office lub Accomodation Office oraz strony internetowe www.accommodationforstudents.com i uk.easyroomate.com.

Stypendia

System finansowej pomocy dla studentów jest rozbudowany. Dostępne są różnego rodzaju granty na zakwaterowanie, kredyty oraz stypendia. Więcej na stronie www.direct.gov.uk oraz www.educationuk.org. Jeśli obawiasz się, że wyprawa do Wielkiej Brytanii może okazać się zbyt kosztowna, policz swoje wydatki na stronie www.studentcalculator.org.uk.


Praca podczas studiów

By podjąć pracę, jak na razie nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych zezwoleń, pamiętaj jedynie, że jako student nie możesz przekroczyć tygodniowej normy – pracować więcej niż 20 godzin. Ograniczenia te nie obowiązują w trakcie wakacji – wtedy możesz pracować na pełen etat. Szczegółowe informacje nt. warunków pracy na Wyspach znajdziesz na stronie UK Border Agency.

Wielka Brytania - jak szukać pracy?
Jak szukać pracy za granicą?

Pomocne linki

National Information Centres

The National Recognition Information Centre for the United Kingdom
UK NARIC
Oriel House
Oriel Road
Cheltenham
Gloucestershire
GL50 1XP
United Kingdom
Web Site: http://www.naric.org.uk/

Higher Education
Link(s): English

Recognised higher education institutions
The Department for Business, Innovation and Skills provides the official list of all Recognised Bodies (institutions with degree awarding powers) and Listed Bodies (institutions which may deliver courses leading to a qualification from a Recognised Body).
Link(s): English


Eurodesk
Eurodesk to program dla młodzieży wspierany – finansowo i merytorycznie przez Komisję Europejską oraz inne instytucje publiczne. Eurodesk działa w 33 krajach europejskich. W ramach Eurodesk działa ponad 1300 organizacji, w tym blisko 100 w sieci Eurodesk Polska. Eurodesk to informacja o możliwościach w Europie w dziedzinie edukacji, szkoleń, mobilności oraz funduszy.
https://eurodesk.eu
www.eurodesk.plźródło: Eurodesk.pl, europa.eu, euromonitor.com, eurostat, wikipedia, enic-naric.net, studentnews.eu

Polityka Prywatności